Czy opłaca się robić wielkie imprezy sportowe?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2024 16:15
W Paryżu trwają właśnie igrzyska olimpijskie, czy przyniosą zysk temu miastu? Czy Polska powinna się zdecydować na organizacje tego typu imprez? Odpowiedzi na te pytania szukał Jędrzej Rosiewicz w reportażu dla audycji "Budzikom śmierć!". 
Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024
Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024Foto: Franck Legros/Shutterstock
  • Jędrzej Rosiewicz przygotował reportaż o tym, jak wygląda zysk z wielkich wydarzeń sportowych.
  • Maciek Nykiel, prezes biura turystycznego Nekera, mówi, że zysk z takich wydarzeń jest długofalowy.
  • Zazwyczaj budżety na igrzyska olimpijskie są przekraczane o 175%.
  • Igrzyska olimpijskie w Paryżu będą najtańszą olimpiadą w XXI wieku.

Duże wydarzenia, duże budżety

Wiadomo, że do zorganizowania tak dużej imprezy jak igrzyska olimpijskie potrzebny jest równie duży budżet. Pytanie tylko, czy tak duży wydatek się zwróci i w jaki sposób? - Do zalet takiego wydarzenia należy budowa infrastruktury, która potem może służyć całemu państwu czy miastu - mówił Jędrzej Rosiewicz. - Oprócz tego wymiana kulturowa i poznawanie kultur jest wielkim atutem. 

Korzyści długofalowe

Przy okazji dużych wydarzeń rozwija się również turystyka danego miejsca. Ludzie przyjeżdżają obejrzeć jakieś widowisko, zatrzymują się w danym mieście i potem po latach mogą zdecydować się tam wrócić albo namówić innych, żeby je odwiedzili. To oczywiście długofalowa korzyść. 

- Oddziaływanie takiej imprezy sportowej jest rozłożone na kilkanaście następnych miesięcy, a czasem nawet lat, to oczywiście zależy od rangi, zasięgu i prestiżu takiego wydarzenia - mówi Maciej Nykiel, prezes biura turystycznego Nekera. - Byłaby to zdecydowanie pozytywna reklama dla Polski, bo wszystkie imprezy, które dzieją się w Polsce, w trwały sposób zwiększają zainteresowanie Polską za granicą, i to co ważne - to kibice często zostają w danym kraju dłużej i podróżują. Efekt wzrostu gospodarczego jest widoczny w turystyce, gastronomii i hotelarstwie. - Im więcej takich imprez będziemy w Polsce przyjmować, tym nasz wizerunek będzie lepszy - dodaje. 


Posłuchaj
12:21 CZWORKA Budzikom smierc - organizacja imprez sportowych 2024_08_08-07-31-19.mp3 Igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata, mistrzostwa Europy - czy opłaca się organizować duże imprezy sportowe? Organizacja wielkiej imprezy sportowej to świetna promocja kraju. Do danego państwa zjeżdżają kibice z całego świata, zapoznają się z kulturą, zwiedzają miasta, a przy okazji zostawiają pieniądze

 

Olimpijskie koszty

Przez ostatnie 60 lat żadnemu miastu, które organizowało dużą imprezę sportową, nie udało się spiąć budżetu. Ekonomiści wyliczają, że wydatki olimpijskie zwykle przekraczają 175% zakładanego budżetu. Do tego dochodzą wydatki na przygotowanie planu takiego wydarzenia, który trzeba przedstawić Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu, a już to jest bardzo kosztowne. Koszt takiego planu waha się od 50 do kilkuset milionów dolarów.

Skutki przekroczenia założonego budżetu na igrzyska olimpijskie odczuwa po dziś dzień Grecja. W Atenach został zbudowany stadion olimpijski, który potem stał i niszczał, a władze Grecji same przyznały, że popełniły błąd przy organizacji tego wydarzenia. Wnioski wyciągnęli paryżanie, ponieważ ich olimpiada jest najtańszą zorganizowaną w XXI wieku, a infrastruktura przeznaczona na igrzyska będzie później użyteczna publicznie.


Zobacz także:


***

Tytuł audycji: Budzikom śmierć!

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Jędrzej Rosiewicz, Maciej Nykiel

Data emisji: 8.08.2024

Godzina emisji: 7.30

gV

Czytaj także

Psycholog sportu: o sukcesie na IO decyduje nie tylko trening

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2024 17:34
Jednym z najważniejszych czynników decydujących u sportowca o zwycięstwie jest - poza odpowiednim przygotowaniem fizycznym - właściwe nastawienie psychiczne. Dlaczego sportowcom czasem się nie udaje, mimo wysiłków? Co powoduje, że zawodnicy startujący na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu tak zacięcie walczą? Na m.in. te pytania odpowiadał na antenie Polskiego Radia 24 Bartosz Pietruszewski, psycholog sportu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontrowersje wokół wyboru sportowców na igrzyska. Nitras: pracujemy nad ustawą antydyskryminacyjną

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2024 13:55
- Pracujemy nad ustawą antydyskryminacyjną - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister sportu i turystyki Sławomir Nitras, pytany o kontrowersje związane z wyznaczaniem sportowców reprezentujących Polskę na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Podkreślił jednak, że sprawy te należy załatwić po igrzyskach.
rozwiń zwiń